Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wizyta pani Carol

DSCN4110

W piątek 30 września 2016 r. gościliśmy w progach naszej szkoły niezwykłego gościa – panią Carol Lepkowski Potrykus, która przyleciała do nas z USA jako native speaker, to znaczy, że posługuje się ona językiem angielskim jako ojczystym. Była to już czwarta jej wizyta w Polsce, ale pierwsza w ramach współpracy z Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Spotkała się z sarnackimi uczniami w ramach obchodów Dnia Języków Obcych.

Zajęcia dla uczniów gimnazjum odbywały się w dwóch grupach. Rozpoczynały się podobnie: najpierw prezentacja pani Carol, następnie każdy uczeń indywidualnie przedstawiał się po angielsku. Zdarzały się przy tym zabawne sytuacje, np. siedziały obok siebie trzy Pauliny i gdy po kolei wymieniały to samo imię, p. Carol zastanawiała się, czy nie robią sobie żartów – jako emerytowana nauczycielka wiedziała, że uczniowie miewają różne pomysły. Pytała: „Are you pulling my leg?”, co dosłownie znaczy „ciągniesz moją nogę”, ale jest to idiom w znaczeniu „chyba sobie ze mnie żartujesz?” – więc to również bawiło uczniów.

DSCN4139

Czas mijał szybko zarówno w jednej, jak i w drugiej grupie. Wszystkim podobała się zabawa „Head Banz” (zgadnij, kim jestem), przypominająca nieco polskie kalambury. Gra polegała na tym, że gracz zakładał na głowę opaskę ze słowem-hasłem i musiał je odgadnąć. Grupa miała za zadanie udzielać mu takich wskazówek, by mógł odgadnąć hasło. Śmiechu było sporo.

DSCN4142

DSCN4168

P. Carol przekazała uczniom trochę wiadomości geograficznych, opowiadała ciekawostki związane z amerykańskimi miastami i Polakami żyjącymi w Stanach Zjednoczonych, pokazywała na mapie miejsca bliskie jej sercu, wspominała o długich dystansach i robiła porównania z odległościami w naszym kraju, mówiła też o ostatniej wizycie w Polsce. Jej dziadkowie mieszkali niegdyś na Podlasiu, we wsi Kołaki niedaleko Zambrowa. Babcia miała zaledwie 19 lat, gdy zdecydowali się oboje z mężem wyruszyć w świat „za chlebem”. Sprzedali cały swój dobytek, kupili bilety na statek i wyruszyli za wielką wodę. Nie było łatwo, ale rodzina znalazła tam swoje miejsce. Dziadkowie mówili po polsku, ale już ich dzieci niekoniecznie, dlatego Carol zna zaledwie pojedyncze polskie słowa. Była nauczycielką przedmiotów przyrodniczych, obecnie jest na emeryturze.

Uczniowie słuchali, zadawali również pytania. Interesowało ich wiele różnych spraw, np. jaką religię wyznaje, czy tam gdzie mieszka, są ładne dziewczyny, czy lubi sport – tu usłyszeli odpowiedź, że bardzo lubi robótki na drutach. Można powiedzieć, że udało się „ice breaker”, czyli przełamać lody i stworzyć przyjazną atmosferę.

DSCN4158

Przed opuszczeniem szkoły p. Carol zwróciła uwagę na napisy w języku angielskim wykonane kredą  na chodniku przed wejściem do gimnazjum. Był to efekt pracy w klasie II – w nagrodę za aktywność na lekcji uczniowie mogli wyjść na zewnątrz i tam popisać się znajomością przygotowanych słówek angielskich.

Po przeprowadzonych zajęciach p. Carol pożegnała się z nauczycielami i dyrekcją, podziękowała za miłe przyjęcie i umożliwienie jej tej wizyty oraz za czas spędzony z dziećmi i młodzieżą. Wyraziła chęć ponownego odwiedzenia naszej placówki. Na zakończenie zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia.

Pani Carol była zainteresowana imieniem naszej szkoły i pomnikiem Bohaterów Akcji V2 na sarnackim skwerze. Mówiła, że będzie poszukiwać informacji na ten temat, ale my jako grupa projektowa (projekt „Active English” realizowany przez Stowarzyszenie Franopol Sosnowa Kraina we współpracy ze szkołą w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „English Teaching”, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju Nida), gdy opracujemy już stosowne materiały, na pewno się z nią nimi podzielimy.

Ostatnim etapem wizyty p. Carol w Sarnakach było spotkanie z p. Joanną Lutkiewicz prezesem Stowarzyszenia Franopol Sosnowa Kraina oraz z p. Małgorzatą Pawluk sołtysem wsi Franopol.

Mamy nadzieję, że ta wizyta zmotywuje tych jeszcze niezmotywowanych do nauki języka angielskiego. Świat nie jest na nas zamknięty, tylko my musimy umieć z tego korzystać. Z pewnością pozostaniemy w kontakcie z p. Carol.

DSCN4107

 

Tekst p.Agata Wasilewska na podstawie informacji p. Iwony Raczyńskiej – koordynatora spotkania

oraz informacji p. Emilii Orzepowskiej i p. Marii Szyszko – nauczycielek j. angielskiego.

 

Newsflash