Godło, herb

** Szkola Podst. w Sarnakach

*** im.Bohaterow Akcji V2

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

 
 
cm
 
W Dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej przedstawiciele szkoły, społeczeństwa i samorządu uczcili pamięć ofiar tej zbrodni. Kwiaty oraz znicze przy krzyżu na starym cmentarzu złożyli: wicedyrektor szkoły Justyna Janik, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Sarnackiej Agata Wasilewska i wójt gminy Sarnaki Grzegorz Arasymowicz. Obostrzenia związane z pandemią nie pozwoliły na udział większej liczby osób.
 
Obchodzony 13 kwietnia Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej został uchwalony przez Sejm RP 14 listopada 2007 roku. Data nawiązuje do ujawnienia tej zbrodni w czasie II wojny światowej.
 
13 kwietnia 1943 roku Niemcy opublikowali informację o odkryciu w ZSRR masowych grobów ze zwłokami polskich oficerów w lesie katyńskim – stąd nazwa. W kwietniu i maju 1940 roku tysiące polskich jeńców wojennych, przetrzymywanych w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie zostało zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD strzałem w tył głowy. Ich ciała oprawcy wrzucili do dołów śmierci w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a na nich zasadzili las.
 
Dopiero 13 kwietnia 1990 roku Związek Radziecki oficjalnie przyznał się do dokonania tej zbrodni (wtedy do Polski przekazano część dokumentacji – listy przewozowe NKWD i spis jeńców).
17 września 2010 roku, w rocznicę sowieckiej agresji na Polskę w 1939 roku, na starym cmentarzu w Sarnakach zasadzono 9 Dębów Pamięci upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej związane z Ziemią Sarnacką poprzez pracę czy związki rodzinne: 3 funkcjonariuszy Policji Państwowej i 6 oficerów Wojska Polskiego. Oddali oni swoje życie za ojczyznę.
 
Młodzież szkolna pamięta o bohaterach.