Godło, herb

** Szkola Podst. w Sarnakach

*** im.Bohaterow Akcji V2

Wspomnienie o p. Annie Skrajnowskiej

Skrajnowska Anna

Anna Skrajnowska
(1948-2024)

Anna Skrajnowska z d. Folwarska należy do pokolenia powojennego. Urodziła się w 1948 roku w niewielkiej wiosce Kózki, rozrzuconej po nadbużańskich piaskach. Naukę rozpoczęła jako dziecko 6-letnie. Do szkoły podstawowej chodziła w sąsiedniej Bindudze, ukończyła ją w 1961 roku. Była uzdolniona muzycznie, chciała zostać nauczycielką. I mimo że rodzice posiadali spore gospodarstwo rolne, a ona była jedynaczką, pozwolili jej kształcić się w wymarzonym kierunku. Cieszyli się, że zdała pomyślnie egzamin do 5-letniego Liceum Pedagogicznego im. St. Konarskiego w Siedlcach. Przez cały czas nauki w LP należała do licealnego zespołu muzycznego i chóru szkolnego, uczyła się grać na mandolinie. Jednocześnie przez trzy lata uczęszczała do Państwowej Szkoły Muzycznej w Siedlcach w klasie akordeonu i fortepianu, a także należała do Zespołu Pieśni i Tańca „Podlasie”, z którym wyjeżdżała na tourne do ZSRR. Obie szkoły ukończyła w 1966 roku.


Po zdaniu matury i otrzymaniu świadectwa dojrzałości podjęła naukę w 2-letnim Studium Nauczycielskim w Grodzisku Mazowieckim, oczywiście na kierunku wychowanie muzyczne, gdzie doskonaliła umiejętność gry na akordeonie, fortepianie, flecie tenorowym. Z tercetem fletów uczestniczyła w zagranicznych występach w ZSRR. Egzamin dyplomowy zdała z wynikiem bardzo dobrym. Uzyskała w ten sposób wykształcenie niepełne wyższe. Pierwszą pracę podjęła w 1968 roku w Siedlcach w SP nr 6, ale po roku poprosiła o przeniesienie do szkoły w Krzymoszach, co też się stało. Tutaj pracowała dwa lata. Planowała dalsze kształcenie się, ale los pokrzyżował plany. Latem 1971 roku jej ojciec Mieczysław zginął tragicznie. W Kózkach została sama matka. Anna zwróciła się do władz oświatowych o przeniesienie jej do pracy na teren powiatu łosickiego, najlepiej do jakiejś szkoły blisko domu rodzinnego.


Od września 1971 roku rozpoczęła pracę w Zbiorczej Szkole Gminnej w Sarnakach jako nauczycielka nauczania początkowego (klasy I-III) i muzyki w klasach starszych. A że znała biegle język rosyjski, zdarzało się, że w zastępstwie uczyła również tego przedmiotu. W szkole na wysokim poziomie (co często było podkreślane przez dyrekcję czy wizytację z zewnątrz) prowadziła chór szkolny, grupę wokalną i zespół muzyczny. Występami wokalnymi i muzycznymi swoich podopiecznych uświetniała uroczystości szkolne i środowiskowe. Brała udział w powiatowych przeglądach chórów i zespołów muzycznych, zajmując czołowe miejsca. Gdy latach 70. działało w Sarnakach Ognisko Muzyczne Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego im. Stanisława Moniuszki, prowadziła tam część zajęć. Od 1989 roku uczyła już tylko muzyki, w latach 1999-2003 również w sarnackim gimnazjum. Odeszła na emeryturę w 2002 roku, ale jeszcze przez rok pracowała.

Łącznie pracowała 35 lat, w tym w Sarnakach 32 lata. Na emeryturze zajęła się domem i ogrodem, pomagała mężowi w ogrodnictwie. Urodziła troje dzieci: dwie córki i syna. W ostatnich latach coraz częściej i bardziej chorowała. Od ponad sześciu lat, kiedy została wdową, mieszkała sama. Zmarła w swoim rodzinnym domu w Kózkach 18.01.2024 roku, za miesiąc skończyłaby 76 lat. Została pochowana na cmentarzu w Sarnakach.

oprac. A. Wasilewska