Godło, herb

** Szkola Podst. w Sarnakach

*** im.Bohaterow Akcji V2

Piknik Naukowy EDUSCIENCE

 

 

piknik eduscience 33

W środę 5 lutego 2014 r. Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach zamieniła się w wielką pracownię naukową, w której przeprowadzano szereg najróżniejszych doświadczeń i warsztatów. Wszystko to składało się na piknik naukowy w ramach projektu Eduscience, w którym już drugi rok uczestniczy klasa IIb pod opieką Anny Wawryniuk, przy współpracy informatyka Beaty Rosiak.

Na hali sportowej przygotowanych zostało sześć stanowisk, przy których uczniowie ze wszystkich klas brali udział w doświadczeniach chemicznych, fizycznych i matematycznych pod okiem instruktorów, a także sześć stanowisk do samodzielnego wykonania zadań według instrukcji. Na holu stało planetarium, gdzie można było poznać tajniki naszego nieba. A jedna z sal lekcyjnych została zamieniona w laboratorium, w którym pracowały dzieci z klasy projektowej.

DSC 0091

Piknik rozpoczął się pokazem efektownych doświadczeń dla wszystkich uczestników. Potem nastąpiła intensywna praca w niezbyt dużych grupach, która trwała przez kilka kolejnych godzin. Grupy zmieniały stanowiska co kilkanaście minut. Zajęcia warsztatowe bardzo przypadły im do gustu. Na zakończenie pikniku prowadzący rozlosowali wśród uczestników kilkanaście nagród. W spotkaniu wzięli udział także uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Mostowa, ponieważ jedna z ich klas uczestniczy w projekcie.

piknik eduscience 20

piknik eduscience 119

Dzięki projektowi szkoła otrzymała tablicę interaktywną wraz z oprogramowaniem, zestaw do monitoringu przyrodniczego oraz profesjonalne kamery, które umożliwiają transmisje lekcji on-line, prowadzonych w obserwatoriach Polskiej Akademii Nauk. Uczniowie mogą uczestniczyć w festiwalach nauki, w bezpośrednich transmisjach satelitarnych ze Stacji Polarnej na Spitsbergenie, korzystać bezpośrednio z wiedzy naukowców zajmujących się na co dzień naukami przyrodniczymi, osiągającymi sukcesy na skalę międzynarodową. Powstała nowoczesna platforma e-learningowa, na której zamieszczane są lekcje z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych, do wykorzystania w szkole i w domu. Stworzyli je nauczyciele praktycy pod okiem specjalistów metodyków w oparciu o zagadnienia udostępnione przez pracowników naukowych Polskiej Akademii Nauk zrzeszonych w Centrum Badań Ziemi i Planet GeoPlanet, tj. Instytutu Geofizyki, Instytutu Nauk Geologicznych, Instytutu Oceanologii oraz Centrum Badań Kosmicznych.

Jesienią klasa „projektowa” wyjeżdżała na 3-dniową wycieczkę do Sopotu i na Hel. Tam dzieci miały okazję zapoznać się bezpośrednio z pracą badawczą oceanografa, samodzielnie pobierały próbki wody z Bałtyku i wykonywały ich analizę. Dowiedziały się, dlaczego plaża może być traktowana jako filtr biologiczny. Oprócz uczestnictwa w zajęciach teoretycznych dotyczących ekologii morza przeprowadzały proste, dostosowane do wieku i umiejętności doświadczenia i zadania, uczestniczyły w ćwiczeniach terenowych na Półwyspie Helskim. Mogły też bezpośrednio kontaktować się z naukowcami, którzy na bieżąco odpowiadali na pytania i wyjaśniali wątpliwości.

Liderem projektu jest Instytut Geofizyki PAN, jego partnerami są: spółka Edukacja Pro Futuro, która od lat prowadzi szkoły i placówki niepubliczne, realizując wiele nowoczesnych projektów edukacyjnych oraz firmy: American Systems, specjalizująca się w projektowaniu, tworzeniu i wdrażaniu narzędzi e-learningowych oraz Accelerated Learning Systems, której misją jest popularyzowanie filozofii przyspieszonego uczenia się.

Projekt realizowany jest od 1 września 2012 r., zakończy się w czerwcu 2014 r. uczestniczy w nim 250 szkół, w tym 126 podstawowych, a piknik naukowy w Sarnakach był jednym z 64 pikników organizowanych w szkołach zakwalifikowanych do projektu. Szkoły uczestniczące w programie zostały wylosowane spośród ponad 1500, które zgłosiły chęć udziału w tym innowacyjnym przedsięwzięciu. Łącznie w projekcie uczestniczy ponad 5 tys. uczniów i ponad tysiąc nauczycieli. W szkołach podstawowych na I etapie nauczania są to nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej i zajęć komputerowych.

 Agata Wasilewska

 

ZDJĘCIA

ZDJĘCIA klasy pojektowej