Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wizyta w Przybysławicach i okolicach

Korzystając z zaproszenia zaprzyjaźnionego Niepublicznego Gimnazjum im. Akcji III Most w Przybysławicach, 21 maja 2014 r., reprezentacja naszego gimnazjum wyruszyła w podróż do Tarnowa.

 

Sandomierz 21 V 2014 14

 

Uczniowie z klas I-III G (Ola Onopiuk, Wiola Dziwińska, Maciek Rosiak, Edyta Wyrzykowska, Wiktoria Dudziuk, Karolina Pawluk, Maciek Wawryniuk, Gabriela Jakimiuk, Marlena Kalińska, Marek Siemieniuk i Igor Kłykociński) z opiekunami: p. Agatą Wasilewską, Jolantą Chromiec i Rafałem Dydyczem, przejechali blisko 400 km (z przystankiem w Sandomierzu), by dotrzeć do Tarnowa - wielokulturowego miasta, w którym zaczynają się Karpaty, a Starówka uznawana jest za "perłę renesansu". To tu urodził się i został pochowany generał Józef Bem, a miasto zwane jest także polskim "biegunem ciepła".

 

Tarnów 22 V 2014 23

 

Powitał nas zastępca dyrektora przybysławickiej szkoły, p. Adam Iwaniec. Po zakwaterowaniu i obiedzie młodzież spotkała się z rówieśnikami z partnerskiej szkoły, wspólnie udali się na spacer ulicami Tarnowa oraz na basen.

Drugi dzień wizyty rozpoczęliśmy od oglądania, wspólnie z młodzieżą z Przybysławic, p. Adamem Iwańcem wystaw w Muzeum w Ratuszu (Galeria Sztuki Dawnej ze zbiorów książąt Sanguszków, zbiory porcelany, ekspozycja broni). Mogliśmy też podziwiać piękną panoramę Tarnowa z wieży ratuszowej. Następnie w Muzeum Okręgowym, pielęgnującym pamięć gen. J. Bema, obejrzeliśmy zgromadzone tam fragmenty panoramy, zwanej Siedmiogrodzką (obraz przedstawiał zdobycie Sybina w 1849 r., epizod z walk Węgrów o Siedmiogród, dowódcą powstańczych wojsk siedmiogrodzkich był polski gen. Józef Bem).

 

Tarnów 22 V 2014 32

Tarnów 22 V 2014 56

Tarnów 22 V 2014 66

Tarnów 22 V 2014 73

Tarnów 22 V 2014 92

Tarnów 22 V 2014 114

Tarnów 22 V 2014 117

 

Kolejnym punktem na trasie naszej wycieczki było Muzeum Etnograficzne. W trzech salach mieści się pierwsza w Europie ekspozycja poświęcona dziejom i kulturze Romów (Cyganów). Jednak największe wrażenie zrobiła wyjątkowa wystawa pokazująca wierne repliki niektórych wojowników cesarskiej Armii Terakotowej cesarza Qin - odkrycia uznawanego za ósmy cud świata i wpisanego na listę światowego dziedzictwa Unesco.

 

Tarnów 22 V 2014 138

Tarnów 22 V 2014 151

 

Po południu wyjechaliśmy z panią Marią Augustyn (nauczycielką z Przybysławic) do miejscowości Wał Ruda, w której na miejscu domu błogosławionej Karoliny Kózkówny (patronka Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Ruchu Czystych Serc) znajduje się kaplica i muzeum jej poświęcone. Jadąc do Sanktuarium Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Zabawie, zatrzymaliśmy się przy pomniku upamiętniającym Akcję III Most.

 

Wał Ruda 22 V 2014 181

 

Późnym popołudniem dotarliśmy do Przybysławic. Powitał nas dyrektor szkoły pan Tadeusz Seremet oraz pracujący tam nauczyciele, a uczniowie z tamtejszej szkoły przygotowali dyskotekę dla młodzieży.

 

Przybysławice 22 V 2014 244

23 maja udaliśmy się ze sztandarem naszej szkoły w miejsce dawnego lądowiska "Motyl" z czasów II wojny światowej (to tam miały miejsce dwie akcje znane pod nazwą „II Most" i „III Most"), by uczestniczyć w obchodach 70. rocznicy Akcji III Most zorganizowanych przez Starostę Tarnowskiego Romana Łucarza, Burmistrza Radłowa Zbigniewa Mączkę, Prezesa Okręgu Tarnów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej płk Zdzisława Baszaka, Proboszcza Parafii Rzymsko-Katolickiej w Zabawie ks. Zbigniewa Szostaka oraz Stowarzyszenie Forum Rozwoju Regionalnego w Zabawie. Następnie udaliśmy się do Zabawy, gdzie na terenie Zespołu Szkół w Zabawie odbywał się Piknik Historyczny. W trakcjie spotkania Ola Onopiuk odczytała informacje związane z Akcją V2 na naszym terenie. Miłym akcetem było odebranie nagrody dla Pauliny Iwaniuk z kl. IIIa, której praca wygrała w konkursie literackim. W tym miejscu młodzież z Sarnak pożegnała się z nowymi znajomymi ze szkoły z Przybysławic. Po obiedzie wyruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

 

Wał Ruda 23 V 2014 205

Wał Ruda 23 V 2014 233

Wał Ruda 23 V 2014 242

Zabawa 23 V 2014 319

Ostatnim miejscem, w którym się zatrzymaliśmy był Park Historyczny z Bliźnie, gdzie dzięki uprzejmości pana Wiesława Jelenia zobaczyliśmy zachowane fragmenty poligonu, hali montażowej i wyrzutni, z której od listopada 1943 r. wystrzeliwano rakiety V2. W Parku znajdują się m.in. naturalnej wielkości makieta rakiety V2 i latającej bomby V1 oraz ekspozycja muzealna z ciekawymi eksponatami.

 

Blizna 23 V 2014 392

 

I tak minęły trzy dni spędzone na południu Polski, w okolicach Tarnowa.

 

Serdecznie dziękujemy dyrektorowi Tadeuszowi Seremetowi, gronu pedagogicznemu i uczniom Niepublicznego Gimnazjum im. Akcji III Most w Przybysławicach za zaproszenie, bardzo życzliwe przyjęcie i wspólnie spędzony czas. Z niecierpliwością oczekujemy na Waszą rewizytę w Sarnakach.

ZDJĘCIA

 

 

Newsflash