Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wspomnienia

Wspomnienie o ks. Zdzisławie Borkowskim

DSC 0646

Ks. Zdzisław Jan Borkowski

(1937-2018)

Ks. prałat Zdzisław Borkowski urodził się 31 marca 1937 r. w Zaolszyniu, małej wiosce w parafii Zembry, leżącej między Międzyrzecem Podlaskim a Siedlcami. 7-klasową szkołę podstawową ukończył w 1950 r., potem przez 4 lata był uczniem Państwowego Gimnazjum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach. W 1955 roku wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Siedlcach. Po sześciu latach, 27 maja 1961 r., otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Ignacego Świrskiego Ordynariusza Siedleckiego.

Przez 10 lat był wikariuszem w parafiach diecezji siedleckiej: Uhrusk, Domanice, Kosów Lacki; Biała Podlaska; Siedlce. Kolejne dwa lata pracował w Seminarium Duchownym w Siedlcach jako prokurator seminarium – była to praca administracyjna, do jego obowiązków należało m.in. prowadzenie ksiąg rachunkowych, rozbudowa gmachu seminaryjnego, dbanie o wyżywienie kleryków. W 1973 r. został administratorem parafii Górki, skąd po 13 latach, 14 października 1986 r. przyszedł do Sarnak. Funkcję proboszcza naszej parafii pw. Św. Stanisława BpM pełnił do sierpnia 2003 r., tj. przez 17 lat. Kolejne 8 lat spędził w naszej parafii jako emeryt. W 2011 r. wyjechał do rodzinnej parafii, gdzie spędził ostatnie lata życia.

Podczas swego kapłańskiego życia pełnił wiele różnych funkcji: przez 12 lat był wicedziekanem Dekanatu Łosickiego Diecezji Siedleckiej, przez 11 lat – dziekanem Dekanatu Sarnackiego Diecezji Drohiczyńskiej, wchodził również w skład diecezjalnej Rady Gospodarczej oraz Komisji ds. administracyjno-sponsoringowych Diecezjalnego Komitetu Organizacji Pielgrzymki Jana Pawła II w Drohiczynie.

Pracował jako katecheta w szkołach na terenie sarnackiej parafii: w Bindudze, Lipnie, Sarnakach. Na potrzeby katechezy przygotował kilka pozycji książkowych: „Pomoc do nauczania religii w kl. I – obrazki do kolorowania i wierszyki”, „Do Ciebie, Jezu… – pomoc w przygotowaniu dzieci do pierwszej komunii świętej”, „Katechizm – pomoc duszpasterska dla kapłanów i rodziców”. Jego uczniowie z sympatią wspominają lekcje religii.

Ks. Zdzisław Borkowski był żywo zainteresowany sprawami szkoły, uczniów, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych. Z każdym potrafił rozmawiać, czy to poważnie, czy żartobliwie – często żartował, miał poczucie humoru. Wszystkich traktował z życzliwością. Jeździł na wycieczki krajoznawcze z uczniami i z dorosłymi. Był obecny podczas różnych uroczystości i imprez szkolnych i środowiskowych, m.in.: na wieczorach kolęd, spotkaniach patriotycznych 11 listopada, spotkaniach z ciekawymi ludźmi i innych.

Poznaliśmy go też jako miłośnika historii w ogóle i historii lokalnej. W 2004 r. podczas Sesji Naukowej w 250. rocznicę praw miejskich dla Sarnak w gawędziarskim stylu wygłosił prelekcję o sarnackiej parafii i jej proboszczach. Wydał kilka książek na temat parafii: w 2005 r. „Cmentarz miejscem pamięci”, gdzie wiele miejsca poświęcił sarnackim cmentarzom, rok później „Z dziejów parafii i duszpasterstwa w Sarnakach”, a w 2009 r. „Święty Stanisław BM Patron Polski i wielu parafii”. Pamiętamy również wiele kazań wzbogacanych wydarzeniami i datami historycznymi.

      Ks. prałat Zdzisław Borkowski zmarł 12 marca 2018 r. w wieku 81 lat. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17 marca 2018 r. w kościele parafialnym w Zembrach. Ciało śp. ks. Zdzisława Borkowskiego zostało złożone na cmentarzu parafialnym w Zembrach.

 

DSC 0666

Podziękowanie ks. Borkowskiemu, 18 maja 2011 r.

 

Untitled 1

Wystąpienie ks. Z. Borkowskiego

 

DSC 0707

Pamiątkowe zdjęcie z nauczycielami, 18 maja 2011 r.

 

DSCN0029

Uroczystości pogrzebowe, Zembry, 17 marca 2018 r.

 

 

 

 

Wspomnienie o p. Irenie Młynik

 

Irena Młynik

Irena Młynik (1932-2014)

Czytaj więcej: Wspomnienie o p. Irenie Młynik

Wspomnienie o p. Irenie Jurzyk


alt
Irena Jurzyk (1931-2013)

Czytaj więcej: Wspomnienie o p. Irenie Jurzyk

Wspomnienie o p. Janinie Grabczyk


 

alt
Janina Grabczyk

    (1937-2013)

Janina Grabczyk była wieloletnią nauczycielką Szkoły Podstawowej w Sarnakach.

Urodziła się w 1937r. w Czuchowie Pieńkach (gm. Platerów). Tu uczęszczała do szkoły podstawowej. Jej dzieciństwo przypadło na trudny, powojenny okres powracania do życia po zniszczeniach wojennych. Miała kilka lat, gdy straciła oboje rodziców i wraz z młodszym od siebie bratem znalazła się pod opieką starszej, schorowanej babci. Poznała biedę i niedostatek, ale stanowiły one dla niej bodziec do przezwyciężania trudności.

Czytaj więcej: Wspomnienie o p. Janinie Grabczyk

Panie Piotrze pamiętamy...


8 września 2011r. nagle i niespodziewanie odszedł od nas na zawsze p. Piotr Nowakiewicz. Był z nami wiele lat – nauczyciel wychowania fizycznego, trener, miłośnik piłki siatkowej. Pogodny, spokojny człowiek, pełen ciepłego humoru, cieszący się szacunkiem i sympatią uczniów oraz współpracowników. Zawsze uśmiechnięty i życzliwy, z pasją i zaangażowaniem wykonujący swoje obowiązki.


alt

Czytaj więcej: Panie Piotrze pamiętamy...

Newsflash