Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

W Muzeum Regionalnym w Siedlcach

29  maja 2014 r. niespełna czterdziestoosobowa grupa gimnazjalistów zawitała do Muzeum Regionalnego w Siedlcach. Głównym celem wyprawy było obejrzenie wystawy "Podlaskie ślady broni V-1 i V-2. Tak się zaczęła droga w Kosmos", której kuratorem jest p. Sławomir Kordaczuk.

DSC 0125

Na wystawie pokazano głównie okres testowania rakiet V-2 we wschodniej Polsce, zwłaszcza tzw. sarnacki kierunek strzelań. Zaprezentowane plansze przybliżały historię broni, a wizualizacja dała wyobrażenie wielkości rakiety. Uzupełnieniem ekspozycji są elementy znalezione na poligonie Blizna, skąd testowane pociski wystrzeliwano wiosną 1944 r. w kierunku Sarnak. Muzeum Regionalne w Siedlcach posiada najbogatszą w Polsce kolekcję elementów rakiet V-2. 

DSC 0133

DSC 0141

 

Poza wystawą o broni V-2 uczniowie obejrzeli kilka stałych wystaw prezentowanych w muzeum: wyposażenie włościańskiego domu z okolicy Siedlec z I poł. XX w.,  wystawę przypominającą o obecności w okolicy Siedlec szlachty zaściankowej, wyposażenie wnętrz pałacowych, galerię prac Małgorzaty Łady-Maciągowej oraz wystawę ekslibrisów i grafik okolicznościowych Krzysztofa Bąka.

DSC 0115

DSC 0121

Newsflash