Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Dzień Patrona 2014

 

Dzień Patrona 2014 G 34

Siódmy Dzień Patrona w Zespole Szkół w Sarnakach świętowano 30 maja 2014 r. Było radośnie i śpiewająco mimo nie najlepszej aury. W obchodach Święta Szkoły udział wzięli przedstawiciele samorządu gminnego oraz rodzice.

Z samego rana cała szkoła ze sztandarem na czele udała się na skwer w centrum Sarnak, aby złożyć kwiaty przy pomniku upamiętniającym bohaterstwo wszystkich osób zaangażowanych w spektakularną akcję przechwycenia niewybuchu rakiety V2 w maju 1944 roku. To m.in. o nich powiedział później W. Churchill: „Oni ocalili Londyn”.

Dzień Patrona 2014 G 30

 

Po powrocie wszyscy zebrali się na hali sportowej, gdzie po krótkim wstępie oficjalnym odbywał się przegląd piosenek wojskowych i patriotycznych w wykonaniu poszczególnych klas, począwszy od „zerówki”. Wcześniej każda klasa wylosowała sobie tytuł piosenki, którą trzeba było zaprezentować we własnej aranżacji, z wykorzystaniem różnych rekwizytów, kostiumów, elementów scenografii. Jak zwykle w takich wypadkach uczniowie wykazali się sporą kreatywnością, przygotowując bardzo ciekawe prezentacje. Większość  zadbała o strój inspirowany stylem i barwami wojskowymi, a wiele piosenek posłużyło za pretekst do przygotowania krótkich form teatralnych. Na pamiątkę tych występów każda klasa otrzymała upominek.

Dzień Patrona 2014 G 55

Dzień Patrona 2014 G 99

 

Ia                Ib               IIb               IIIb

Na zakończenie uroczystości podsumowano wyniki wcześniejszych konkursów, zaś zwycięzcom wręczono nagrody i dyplomy. Także zwycięzcy biegów z poprzedniego dnia otrzymali puchary i medale. 

Uroczystość poprzedziło wiele działań przybliżających uczniom Patrona, tj. Bohaterów Akcji V2. Dla dużej grupy uczniów zorganizowany był wyjazd do Muzeum Regionalnego w Siedlcach, aby mogli obejrzeć wystawę „Podlaskie ślady broni V-1 i V-2. Tak się zaczęła droga w kosmos” autorstwa Sławomira Kordaczuka. Odnaleźli tam wiele śladów sarnackich. Natomiast w holu naszego gimnazjum stanęła wystawa kilkudziesięciu portretów żołnierzy z Oddziału Partyzanckiego mjr Stefana Wyrzykowskiego Zenona. Jej autorami są Waldemar Kosieradzki i Marcin Sawicki. Była dostępna ponad tydzień.

Klasy gimnazjalne miały za zadanie wymyślić hasło promujące szkołę albo Dzień Patrona. Trzeba przyznać, że każda klasa miała ciekawy i niebanalny pomysł. Zwyciężyła kl. IIIb G hasłem: „To najlepsza szkoła w kraju, tu poczujesz się jak w raju!!!”, II m. zajęła Ia ("Szkoła im. Bohaterów Akcji V2 wysoki poziom ma"), III m.- IIIa ("Pod patronatem Bohaterów Akcji V2 każdy uczeń możliwość rozwoju ma! ").

DSC 0172

Odbył się też dwuetapowy konkurs historyczny „Sarnaki 44 – Polska 89 – różne wydarzenia – jeden patriotyzm”, skierowany do uczniów IV-VI SP i I-III G. Tematyką obejmował zarówno wydarzenia z czasów wojny, jak też 25. rocznicę wolnych wyborów. Głównym celem było uświadomienie młodzieży znaczenia patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę i wskazania. W pierwszym etapie odbyły się eliminacje klasowe, następnie wyłonione z każdej klasy 2-osobowe grupy rywalizowały miedzy sobą o palmę pierwszeństwa. Wśród gimnazjalistów najlepszą znajomością faktów wykazały się: Wiktoria Dudziuk z IIa, Aleksandra Onopiuk z Ia i Paulina Iwaniuk z IIIa.

Uroczystości zakończyły się artystycznym akcentem – uczniowie klas Vab SP brawurowo zatańczyli polkę, którą przygotowali pod kierunkiem p. Dyrektor Barbary Michoń, za co zostali nagrodzeni brawami zebranych uczniów, nauczycieli i rodziców.

Jako imprezę towarzyszącą Dniu Patrona Rada Rodziców zorganizowała piknik z kiełbaskami z grilla na patio szkoły. W ten sposób zaakcentowano zbliżający się Dzień Dziecka. W działania te włączyła się grupa wolontariuszy: Małgorzata i Antoni Kamińscy oraz Adam Omelańczuk. Dzięki ich zaangażowaniu każda klasa odbyła 2-godzinne szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy prowadzone przez ratownika medycznego, a uczestnicy konkursu plakatowego o tematyce profilaktycznej otrzymali upominki. 

Agata Wasilewska

ZDJĘCIA

 

Newsflash