Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wizyta w Galati

alt

12-17 marca uczniowie naszej szkoły – Karolina Oniszczuk, Kinga Hackiewicz oraz Paweł Troć wraz z nauczycielami p. Karoliną Komar – koordynatorką projektu oraz p. Eweliną Siemieniuk i p. Rafałem Dydyczem udali się do Galati - 200 tysięcznego miasta w Rumunii, w celu realizacji zadań postawionych przez projekt Pastoral Paradise – Sielankowy Raj w ramach programu Comenius. W programie tym oprócz Sarnackiego gimnazjum biorą również udział szkoły z Hiszpanii – kraju Basków, Turcji, Łotwy oraz odwiedzanej Rumunii.


Było to pierwsze spotkanie w którym uczestniczyli uczniowie. Zadania jakie przed nimi stały polegały na wspólnej pracy nad plusami i minusami życia w mieście i na wsi w poszczególnych krajach. Oprócz pracy nad zadaniami projektowymi dużo czasu zajmowało zwiedzanie miasta oraz okolicy, a także porównywanie systemów edukacyjnych oraz warunków pracy nauczycieli w poszczególnych państwach. Pierwszy dzień pobytu w ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 10 "PETRE ŢUŢEA" poświęcony był na zapoznanie się uczniów i nauczycieli, oraz na pierwsze lekcje podstawowych zwrotów w języku rumuńskim. Czas wypełniało również zwiedzanie szkoły połączone z podziwianiem występów dzieci i młodzieży, która prezentowała tradycyjne pieśni i tańce rumuńskie w oryginalnych ludowych strojach. Weekend poświęcony był na spacery po Galati połączony z podziwianiem ciekawych miejsc tego 200 tysięcznego miasta, którego egzystencja wiąże się głównie z pobliską rzeką Dunaj. Oraz podróż do pobliskich wiosek gdzie podziwialiśmy typową wiejską zabudowę. Pomimo niemalże 100 kilometrowej odległości do Morza Czarnego do Galati docierają statki morskie w związku z tym istnieje tam port oraz stocznia. Po weekendowych podróżach należało przejść do realizacji zadań, poniedziałek i wtorek były poświęcone na pracę w szkole. Uczniowie pracując w międzynarodowych grupach zastanawiali się nad pozytywami  i negatywami życia w mieście oraz na wsi. Podczas zajęć dochodziło do gorących dyskusji pomiędzy zwolennikami życia miejskiego z fanami wiejskiej ciszy i spokoju. Ostatecznie po żarliwej wymianie zdań ustalono iż obie opcje maja tyle samo plusów jak i minusów. Na zakończenie pracy wszyscy uczestnicy tworzyli tradycyjne rumuńskie marcowe kartki z życzeniami szczęścia. Opuszczenie gościnnej Rumunii było bardzo trudne, sześć dni jakie uczniowie i nauczyciele spędzili w miłej i przyjaznej atmosferze zapadły w pamięci i z niejednego oka utoczyły łezkę smutku. Na szczęście pozostały wspomnienia,  zdjęcia  oraz kontakty mailowe.

Zespół Commenius

Newsflash