Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Biesiada Pieśni Patriotycznych

Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę coraz wyraźniej wpisuje się w świąteczny kalendarz Polaków. Z pewnością w każdej miejscowości pojawiły się akcenty patriotyczne, chociażby w postaci biało-czerwonych flag wywieszanych przy urzędach, szkołach, domach prywatnych. W Sarnakach już po raz siódmy odbyła się Biesiada Pieśni Patriotycznej.


Rankiem 11 listopada 2010 r. wielu sarnackich parafian uczestniczyło we mszy św. za Ojczyznę. Udział w niej wzięły również poczty sztandarowe OSP z Sarnak, Rzewuszek, Chlebczyna i Hołowczyc. Młodzież gimnazjalna pod opieką ks. Łukasza Suszki przygotowała krótki montaż o wyrazistej symbolice. A ks. proboszcz Andrzej Jakubowicz wygłosił homilię, na temat patriotyzmu nierozłącznie związanego z krzyżem i wiarą.

Wieczorem w szkole miała miejsce impreza środowiskowa, zwana Biesiadą Pieśni Patriotycznej. Cieszy się rosnącym zainteresowaniem społeczności lokalnej oraz gości, którzy przyjeżdżają specjalnie na to spotkanie nieraz z odległych miejscowości. Formuła spotkań jest podobna w ciągu tych siedmiu lat: część artystyczna w wykonaniu dzieci i młodzieży działających w szkole i GOK, występ zespołu Aura  działającego w GOK od 2005 r., referat na tematy bliskie Sarnakom i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i piosenek ludowych. W przerwie, jak na biesiadę przystało, kawa, herbata, ciasto, bywał bigos. I rozmowy, wspomnienia, refleksje… Starsi, młodzi, dzieci i młodzież…

W tym roku gimnazjaliści zaprezentowali wybór myśli wielkich Polaków oraz uczniów Gimnazjum na temat patriotyzmu, zaś Milena Tyszko, zwyciężczyni międzygimnazjalnego konkursu poezji patriotycznej w Kornicy, recytowała wiersz K. Iłłakowiczówny O Boże. Wystąpiły też laureatki Gminnego Konkursu Piosenki Patriotycznej w Sarnakach: Sara Jakubińska, Honorata Bodzon i Magdalena Guberska z grupy młodszej (SP) oraz Natalia Czarnecka i Joanna Bartoszuk z gimnazjum. Po nich koncertował chór Aura pracujący pod opieka Tadeusza Gosia.

W bieżącym roku przypada 90. rocznica Cudu nad Wisłą, w związku z czym zaplanowano stosowny temat prelekcji. Tomasz Dobrowolski, emerytowany nauczyciel historii z Łosic, przygotował referat pt. „Walki z bolszewicką nawałą na Ziemi Łosickiej w roku 1920” oraz prezentację zdjęć ukazujących pomniki niepodległościowe na Ziemi Łosickiej. W jego zastępstwie wystąpił Rafał Dydycz, nauczyciel historii szkoły w Sarnakach.

Temat wzbudził spore zainteresowanie, gdyż nie był zbyt dobrze znany słuchaczom. Chyba nie zdawaliśmy sobie tak do końca sprawy z tego, jak wyglądała rzeczywistość na naszym terenie po 11 listopada 1918 r. najważniejszym jednak punktem programu, na który czekała większość zebranych, było wspólne śpiewanie wyświetlanych na ekranie piosenek patriotycznych. Na zakończenie tradycyjnie zaśpiewano Rotę

Imprezą towarzyszącą była w tym roku wystawa zdjęć z lat 2007, 2008, 2010, ukazujących etapy przywracania starego cmentarza w Sarnakach do przyzwoitego wyglądu i ponownego nadania mu charakteru sakralnego oraz kilkunastu zdjęć z uroczystości sadzenia Dębów Pamięci w dniu 17 września 2010. Ponadto wyeksponowano szereg zdjęć „Sarnaki w starej fotografii”.

Organizatorami tej uroczystości byli: GOK w Sarnakach, Zespół Szkół w Sarnakach i Towarzystwo Miłośników Ziemi Sarnackiej. Kwiaty do dekoracji sali podarował Wojciech Zubkowicz z Sarnak.

Agata Wasilewska
 

Uczennice gimnazjum odczytują cytaty o Ojczyźnie

alt

Chór AURA
 
Uczestnicy Biesiady Pieśni Patriotycznych
 
Wystawa zdjęć
 

 

Newsflash