Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wyjazd do Treblinki

23 listopada, dzięki inicjatywie p. Doroty Szpury, uczniowie klas III c i II c wraz z grupą uczniów klas III a i b oraz nauczycielami historii p. B. Szymanską i R. Dydyczem udali się do Treblinki w celu zwidzenia Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince.
Treblinka przywitała grupę smutną, jesienną, deszczową pogodą, jakby chciała pomóc w głębokiej zadumie i refleksji nad zbrodnią ludobójstwa.  Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania wystawy wewnątrz muzeum, podczas której przewodnik opowiadał o historii obozu, wskazując odpowiednie miejsca na obozowej makiecie. Jednocześnie uczniowie mogli zapoznać się z historią Holocaustu, dzięki tablicom rozwieszonym na ścianach.

Po uzyskaniu wstepnych informacji cała grupa ruszyła zwiedzać teren obozu, który został kompletnie zniszczony jesienią 1943 r przez Niemców w celu zatarcia wszelakich śladów po ich zbrodniczej działalności. Wszystkie budynki zostały rozebrane, przebywający w obozie więźniowie rozstrzelani, a wszystkie ciała ofiar spalone. Na koniec, aby nie pozostał żaden ślad, miejsce zrównano maszynami i posiano łubin.

Ekspozycja, którą można zwiedzać, jest to szereg pomników upamiętniających tą zbrodnię, powstałych w latach 60-tych ubiegłego wieku. W celu upamiętnienia mieszkańców Sarnak żydowskiego pochodzenia, grupa udała się pod pomnik męczeństwa wybudowany w miejscu budynku komory gazowej. Znajduje się tam około 17 tys. kamieni upamietniających miejscowości, z których wywożono do Treblinki Żydów. Między nimi znajduje się również i głaz z napisem: Sarnaki. Pamięć pomordowanych ziomków uczczono złożeniem kwiatów, zapaleniem znicza i symboliczną minutą ciszy. Nastepnie grupa udała się w miejsce żwirowni, gdzie patrząc na wykopane doły, młodzież uświadamiała sobie ogrom zbrodni. Ostatnim punktem zwiedzania obozu był pomnik powstały w miejscu, w ktorym hitlerowcy mordowali więźniów obozu pracy. Po zakończonym zwiedzaniu można było na twarzach uczniów wyczytać, iż rozmiar zbrodni wyrył głęboko w ich duszach przesłanie muzeum: NIGDY WIĘCEJ!



alt


























Makieta przedstawiająca rozmieszczenie obozu pracy i zagłady Treblinka.



alt


























Pomnik upamiętniający ofiary, otoczony przez 17 tysięcy kamieni
upamiętniających miejscowości, z ktorych pochodzili mordowani Żydzi.



alt


























Miejsce symbolizujące ruszt, na którym palono zwłoki pomordowanych.



alt


























Składanie kwiatów i zapalanie zniczy przy kamieniu upamiętniającym Sarnackich Żydów.



alt


























Minuta ciszy.


Newsflash