Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Mikołajkowe spotkanie z Czesławem Miłoszem, czyli o tym, jak piękną stworzył poezję, czy lubił kotlety schabowe i inne o nim ciekawostki

Dobiega końca Rok Czesława Miłosza. Zaczął się też okres przedświąteczny, a wkrótce czas obdarowywania. Z tego tytułu  nauczyciele gimnazjum uczący różnych przedmiotów przygotowali uczniom niezwykły prezent – poezję polskiego noblisty na ten kończący się rok 2011. 15 grudnia prezentowali społeczności gimnazjalnej (było też kilka klas ze szkoły podstawowej) swoje recytatorskie umiejętności, uczniowie przybliżyli życiorys poety, a nauczyciele szkolnej biblioteki przygotowali krótką prezentację o nobliście. Wszystko okraszone poezją śpiewaną Miłosza.

alt 

alt

Na początku zaprezentowały się panie dyrektorki. Wzruszająca była interpretacja wierszy „Wiara. Nadzieja. Miłość” w wykonaniu p. Barbary Michoń, dyrektora Zespołu Szkół. Następnie uczniowie usłyszeli wiersz „Wstęp” wygłoszony przez p. Agatę Wasilewską, wicedyrektora szkoły i „Piosenkę o końcu świata” w interpretacji  p. Rafała Dydycza, nauczyciela historii. W dalszej kolejności swoje recytatorskie umiejętności pokazali następujący nauczyciele: p. Bożena Szymańska , nauczyciel historii w wierszu „ Campo Di Fiori”, p. Anna Borzymowska w niemieckiej wersji wiersza „Obłoki”, p. Bożena Czuż w rosyjskiej wersji wiersza „Na ziarnku maku”, p. Iwona Artyszuk w angielskiej wersji tekstu "Udane życie" ks. Łukasz Suszko - „Modlitwę wigilijną”, p. Irena Paździor, polonistka -„Baśń wigilijną” i muzyk p. Tadeusz Goś -  „Kolędników”.

.altalt

alt alt

alt

alt alt

alt

alt

alt

alt

Recytacje przeplatane były fragmentami życiorysu poety i anegdotami z jego życia w wykonaniu uczniów: Diany Wożniak (kl.Ib), Dominika Bobryka (kl.IIa) oraz Katarzyny Rybaczuk (kl.IIb). Wyszło na jaw, że poeta bardzo lubił dobre polskie jedzenie, w tym tradycyjnego schabowego z kapustą, nie gardził również hamburgerami z McDonalds`a. Skupienie widowni było wielkie, widać też było sporą tremę aktorów, bo chyba pierwszy raz występowali przed swoją publicznością, ale w jakże innej niż zwykle roli. Tym razem to uczniowie oceniali nauczycieli. Jednak wszyscy artyści otrzymali gromkie brawa.  Wspomniano także o epizodzie w życiu poety związanym z naszym terenem. Okazało się, że w roku 1981 poeta Czesław Miłosz przebywał w Klimczycach Kolonii przez kilka dni. Brała w tym spotkaniu udział nauczycielka z naszego zespołu szkół – pani Elżbieta Kucharczuk, kiedy miała kilkanaście lat.

Na koniec spotkania z poezją Miłosza podsumowano konkurs plastyczny na najciekawszy portret poety. Nagrodę za I miejsce (tomik poezji rodzimego artysty p. Franciszka Krasuskiego ilustrowany obrazami p. Anny Machut, emerytowanej nauczycielki naszej szkoły) otrzymała Klaudia Radzikowska (kl.IIIb),  za II miejsce Sylwia Gumieniczuk (kl.IIb) i Paulina Romaniuk (kl.IIa).

Mamy nadzieję, że teksty Miłosza na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników, zarówno nauczycieli jak i uczniów. To było piękne duchowe spotkanie społeczności gimnazjalnej.

                                                                                                                              Dorota Szpura

alt

alt

alt

alt

 

Newsflash