Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wycieczka Klas III

W dniach 22 – 26 maja uczniowie klas III pod opieką swoich wychowawców p. Małgorzaty Bartoszuk, p. Bożeny Czuż i p. Rafała Dydycza wyjechali na ostatnią gimnazjalną wycieczkę. Celem podróży była Litwa – kraina tak bliska, a jednak tak mało znana. Przez cztery dni uczniowie mieli możliwość poznać jej kulturę, zabytki oraz kuchnię. Długotrwałe kilkusetletnie powiązanie Polski i Litwy spowodowało iż, oprócz poznawania litewskich tajemnic, młodzież miała możliwość zapoznania się ze śladami pozostałymi po osobach bliskich sercu każdego Polaka i tych znanych jak Mickiewicz, Słowacki, Piłsudski, Kraszewski, i mniej znanych, często bezimiennych obrońców Wilna pochowanych na cmentarzach na Antokolu i Rossie.

alt
"Panno święta co w Ostrej świecisz Bramie!"
Młodzież w podzięce za pomyślny wynik egzaminu.

   

Wycieczka rozpoczęła się mocnym akordem – nocną pobudką i wczesnym porannym wyjazdem – 5.00 to dla wielu jej uczestników środek nocy, ale czego się nie robi dla wrażeń? Po 6 godzinnej podróży udało się szczęśliwie dotrzeć do Kowna – drugiego co do wielkości miasta Litwy, a w latach 1918 – 39 jej stolicy.  W trakcie kilkugodzinnego zwiedzania gimnazjaliści mieli przyjemność podziwiać najważniejsze miejsca tegoż miasta - piękną gotycką katedrę z 58 metrową wieżą, niewiele jej ustępujący (53 metrowy) ratusz, miejsce w którym znajdowała się szkoła, w której ciężką pracę nauczyciela rozpoczynał sam Adam Mickiewicz oraz kościół bernardyński i pozostałości po kowieńskim zamku. Następnie autokar przewiózł ich do Wilna gdzie po obiedzie w restauracji położonej obok Ostrej Bramy, nastąpił kwaterunek w hotelu i nocleg. Kolejny dzień, środa, w całości upłynął na zwiedzaniu Wilna - największego i najbliższego sercu Litwinów miasta, którego zawiłe dzieje sprawiły iż niemalże na każdym kroku możemy spotkać ślady po związanych z nim Polakach.

Zwiedzanie rozpoczęło się od perły sztuki barokowej, pełnego przepychu kościoła św. Piotra i Pawła na Antokolu, następnie młodzież udała się na pobliski cmentarz, na którym spoczywają między innymi Polacy polegli podczas walk polsko-bolszewickich w 1919 roku, a także 14 Litwinów, którzy zginęli pod wieżą telewizyjną 13 lutego 1991 – miejsce to było kolejną atrakcją wycieczki, to z położonej 160 metrów nad ziemią kawiarni można było podziwiać w pełni Wilno - miasto pełne zieleni. Kolejnym punktem było zwiedzanie starego wileńskiego miasta – wraz z nadzwyczaj uroczą klasycystyczną Katedrą, wspaniałym barokowym kościołem św. Ducha, pełnym dostojeństwa Uniwersytetem Wileńskim czy też gwarnym i strojnym rynkiem wraz z klasycystycznym ratuszem i wielu innymi atrakcjami, które ciężko spamiętać. W trakcie tej wędrówki nie sposób było nie zauważyć miejsc ważnych dla polskiej kultury – uczniowie mieli możliwość pobytu w muzeum Adama Mickiewicza oraz miejscu zamieszkania Juliusza Słowackiego, czy też podlaskiego rodaka – Józefa Ignacego Kraszewskiego. Dzień zakończony został pobytem w urokliwym miejscu wypoczynku Wilnian – parku Belmontas.

Kolejny dzień rozpoczęty został w poważnym nastroju – pierwszym punktem zwiedzania był cmentarz na Rossie – miejsce, w którym znajdują się groby osób ważnych i dla Polaków, i dla Litwinów, jako dowód długotrwałej koegzystencji oraz nielicznych, ale dramatycznych, gdyż niemalże bratobójczych konfliktów pomiędzy tymi dwoma Narodami. Młodzież pełna zadumy oglądała groby m.in. Joachima Lelewela, Władysława Syrokomli, z wielką czcią uczciła grób Matki i Serce Syna, w którym spoczywa Matka Józefa Piłsudskiego i Jego Serce. Kolejny punkt wycieczki to niewątpliwe przeżycie dla każdego wierzącego Katolika – wizyta w kaplicy Ostrobramskiej i możliwość pomodlenia się przed obliczem Niepokalanej – to tu młodzież dziękowała za trzy lata nauki i pomyślnie zdane egzaminy oraz prosiła o łaskę dostania się do wymarzonych szkół. Następnie uczniowie mogli naocznie ujrzeć jak tolerancyjna była Rzeczpospolita Obojga Narodów -  w czasach gdy w Europie szalały wojny religijne w Wilnie obok siebie modlili się wyznawcy trzech chrześcijańskich wyznań -  Rzymskokatolicy (Ostra Brama i kościół św. Teresy), Prawosławni (cerkiew św. Ducha) i Grekokatolicy (cerkiew św. Trójcy i klasztor Bazylianów). W tym ostatnim młodzież mogła podziwiać celę Konrada – uwiecznioną w III części Dziadów celę, w której więziony był Adam Mickiewicz. Kolejnym punktem wycieczki był przejazd do Trok – miasta, w którym można podziwiać wybudowany na wyspie, otoczony ze wszystkich stron wodami jeziora Galwe wspaniały zamek Witolda, a także zapoznać się z kulturą Karaimów – ludu pochodzenia tureckiego wyznającego karaimizm –religię wywodzącą się z wierzeń żydowskich. Niestety do dnia dzisiejszego pozostało już niewiele po nich śladów, z których głównym jest kuchnia, z którą (pyszne kibiny) zapoznała się młodzież podczas wycieczki.

Ostatni dzień wycieczki to powrót do Polski urozmaicony pobytem w Druskiennikach - uroczym uzdrowisku, którego zwiedzanie zakończyło się wizytą w jednej z największych atrakcji – Aquaparku. Następnie zmęczona, ale odświeżona młodzież znalazła się w autokarze, który bezpiecznie dowiózł ją do Sarnak.



alt






























alt




























Wnętrze Kościoła ś. Piotra i Pawła na Antokolu

alt
Ślady po Wieszczu widoczne są niemal wszędzie

alt
Prawie jak studenci - "wykład" przed Uniwersytetem Wileńskim

alt
Grób Matki i Serce Syna - miejsce ważne dla każdego Polaka

alt
Na zamku w Trokach
alt
Różowe ciapucie - nie z centruma ;)

Newsflash