Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wyjazd edukacyjny w góry

 

IMG 1217

W dniach 20-23 czerwca 2013 r. odbyła się wycieczka na południe Polski w ramach projektu "Szkoła Równych Szans - programy rozwojowe dla szkół. IV edycja bis" realizowanego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, z bazą wypadową w Białym Dunajcu. Udział w niej wzięło 40 gimnazjalistów pod opieką pań: Agaty Wasilewskiej, Anny Dziuban i Bożeny Czuż. Uczestnicy wyjazdu to uczniowie z wysoką oceną zachowania, którzy zasłużyli się w pracy na rzecz szkoły i jej wizerunku w środowisku. Program wycieczki był bardzo atrakcyjny.

Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Kopalnię Soli w Wieliczce. Większość wycieczkowiczów była tu pierwszy raz. Podziwialiśmy podziemną kaplicę świętej Kingi, rzeźby z brył solnych, poznaliśmy historię kopalni i związane z nią legendy.


IMG 1156

IMG 1173

IMG 1199

IMG 1248

Drugi dzień był przeznaczony na góry i Zakopane. Najpierw Doliną Kościeliską doszliśmy do Jaskini Mroźnej. Wewnątrz było dosyć zimno, około 40C, ale wszyscy mieli ze sobą coś z długim rękawem. Trasa długości około 500 metrów jest dosyć ciekawa. Są tam nacieki skalne, duże komory i wąziutkie korytarze. Z jaskini prowadzi w dół dość strome zejście po drewnianych schodkach i kamiennych stopniach. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki. W dolinie odpoczywaliśmy nad górskim potokiem, opalając się. W drodze powrotnej do ośrodka zatrzymaliśmy się w Zakopanem pod Wielką Krokwią. Część grupy weszła na górę, aż do progu skoczni. Po obiedzie kolejką linową wjechaliśmy na Gubałówkę.Tu zrobiliśmy sobie chwilę dla fotoreporterów, bo widok na góry był wspaniały. Potem przeszliśmy na Butorowy Wierch i wyciągiem krzesełkowym zjechaliśmy na dół. Ostatnim punktem tego dnia był spacer po Krupówkach, gdzie można było kupić pamiątki dla najbliższych.

IMG 1266

W sobotę przed południem zwiedzaliśmy obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Ogromne wrażenie wywarło na wszystkich oglądanie autentycznych bloków obozowych, krematorium, komory gazowej, zdjęć wykonanych przez Niemców w trakcie istnienia obozu oraz obrazów namalowanych przez byłych więźniów. W gablotach umieszczone były ubrania obozowe więźniów, ich rzeczy osobiste, włosy. W obozie Birkenau zatrzymaliśmy się na rampie kolejowej, na którą przybywały transporty więźniów z całej Europy. Stoi tam historyczny wagon, którym przywożono ludzi do obozu. Na tej rampie więźniów dzielono na zdolnych i niezdolnych do pracy, tych pierwszych kierowano do prowizorycznych baraków mieszkalnych, pozostałych do krematoriów, których ruiny widać z daleka. Po południu pojechaliśmy do Białki Tatrzańskiej, gdzie są baseny termalne. Zabawy w wodzie wszystkim bardzo się podobały. Wieczorem mieliśmy ognisko, a później dyskotekę dla chętnych.

W drodze powrotnej do Sarnak, zatrzymaliśmy się w Krakowie. Zwiedzanie zaczęliśmy od Barbakanu, murów obronnych i bramy Floriańskiej. Potem spacerowaliśmy po Rynku Głównym i w Sukiennicach. W Kościele Mariackim podziwialiśmy ołtarz Wita Stwosza. Następnie przeszliśmy na dziedziniec Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby zobaczyć zegar grający z ruchomymi figurkami: z królową Jadwigą, królem Władysławem Jagiełłą i innymi postaci związanymi z Uniwersytetem. W południe uczestniczyliśmy we mszy świętej w kościele oo. Dominikanów niedaleko Wawelu. W Katedrze Wawelskiej zwiedzaliśmy krypty z grobami królów, prezydenta Kaczyńskiego z małżonką i innych zasłużonych dla historii Polski. Wchodziliśmy na wieżę Zygmuntowską do dzwonu Zygmunta – każda dziewczyna musiała dotknąć go lewą ręką, aby zapewnić sobie spotkanie mężczyzny swojego życia. Chłopcy musieli dotknąć dzwonu prawą ręką, pomyślawszy wcześniej jakieś życzenie. Zwiedzanie zakończyliśmy przejściem przez smoczą jamę. Do Sarnak wróciliśmy około północy.


Opracowano na podstawie informacji otrzymanych od uczestniczki wyjazdu, Wiktorii Dudziuk. Dziękuję:)

ZDJĘCIA

 

Newsflash