Godło, herb

Gimnazjum im.Bohaterów Akcji V2

w Sarnakach

Wspomnienie o mjr. Tadeuszu Sobieszczaku

Święto Szkoły 2017 382

Mjr Tadeusz Sobieszczak

(1924-2018)

Zaprzyjaźniony z naszą szkołą mjr Tadeusz Sobieszczak ps. „Dudek”, jeden z nielicznych już żołnierzy oddziału mjr. Stefana Wyrzykowskiego „Zenona”, urodził się 1 grudnia 1924 r. w Siedlcach jako syn Jana i Marii Sobieszczaków. Uczęszczał do Gimnazjum Męskiego im. Hetmana St. Żółkiewskiego, należał do harcerstwa. Gdy wybuchła wojna, miał prawie 15 lat. Od samego początku brał udział w działaniach przeciwko Niemcom, najpierw jako harcerz, następnie w konspiracji, uczestniczył też w akcjach zbrojnych. Pracując w warsztacie samochodowym nauczył się naprawy samochodów oraz… broni palnej. Należał do organizacji Miecz i Pług, a po scaleniu organizacji konspiracyjnych służył w Związku Walki Zbrojnej i następnie w Armii Krajowej. Stąd w marcu 1944 r. został skierowany do 5 drużyny II plutonu OP „Zenona” 34 Pułku Piechoty 9 Podlaskiej Dywizji Piechoty AK. Brał udział we wszystkich akcjach i potyczkach oddziału w tym czasie, m.in. w akcji osłonowej przy wydobywaniu pocisku V-2 z mokradeł Bugu i w bitwie pod Jeziorami koło Łosic. Gdy w sierpniu 1944 r. oddział został rozwiązany, 19-letni Tadeusz wrócił do Siedlec, gdzie wraz z kolegami organizował ruch oporu AK.

Chcąc uniknąć represji ze strony UB i NKWD, jesienią 1944 r. wstąpił na ochotnika do wojska, ale gdy został wcielony do 1 inżynieryjnego batalionu Armii Czerwonej stacjonującego pod Przemyślem, szybko stamtąd zdezerterował i wstąpił do Oddziału Partyzanckiego „Groźnego” 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich AK. Został celowniczym karabinu maszynowego i dowódcą drużyny do czasu rozwiązania oddziału. Potem ponownie wstąpił do Wojska Polskiego. Ukończył Oficerską Szkołę Piechoty nr 1 we Wrocławiu. Jako dowódca saperów służył w 3 Grupie Rozminowania 1 DP, rozminowując pola minowe i usuwając niewybuchy na terenie ówczesnego woj. warszawskiego. W 1951 r. przeszedł do rezerwy.

Wkrótce założył rodzinę i został ojcem. W cywilu przepracował 30 lat w kilku firmach głównie jako kierowca. Jednocześnie działał w LOK, startował w zawodach motocyklowych, był wykładowcą na kursach prawa jazdy, zorganizował warsztat samochodowy PKP w Siedlcach, prowadził kursy dla mechaników samochodowych w zarządzie Lasów Państwowych. W stopniu majora rezerwy pełnił funkcję przewodniczącego Środowiska Oddziału Partyzanckiego „Zenona” Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Siedlcach. Od 1980 r. co roku ze sztandarem uczestniczył w ogólnopolskiej pielgrzymce żołnierzy „Zenona” do Leśnej Podlaskiej. Odwiedzał mogiły poległych kolegów, aby oddać im cześć i zapalić lampkę.

Odbył mnóstwo spotkań z uczniami w wielu szkołach, np. w Siedlcach, Sarnakach, Leśnej Podlaskiej, Droblinie. Opowiadał o swoich wojennych przeżyciach, wykazując przy tym duże poczucie humoru i dystans do własnej osoby. Zawsze w żołnierskim mundurze. Ze szkołą w Sarnakach zaprzyjaźnił się w 2007 r., gdy przygotowywaliśmy się do nadania szkole imienia Bohaterów Akcji V2. Bywał potem kilkakrotnie na naszych szkolnych uroczystościach, witany niezmiennie z radością i sympatią. Ostatni raz był w maju 2017 r. podczas jubileuszu 150-lecia szkoły w Sarnakach.

3 czerwca 2018 r. zakończył swoją ziemską służbę w wieku niespełna 94 lat. Uroczystości pogrzebowe miały miejsce 7 czerwca: najpierw msza św. w siedleckiej katedrze, następnie złożenie do rodzinnego grobu na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach. W ostatniej drodze towarzyszyło Mu wiele osób: rodzina, przyjaciele, przedstawiciele Senatu RP i władz samorządowych różnych stopni, reprezentacje siedleckich jednostek Wojska Polskiego, służby mundurowe, strzelcy, harcerze, poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych szkół i stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta.

Podczas mszy św. pogrzebowej płomienne kazanie wygłosił paulin o. Eustachy Rakoczy, jasnogórski kapelan Żołnierzy Niepodległości, który będąc przeorem w Leśnej Podlaskiej zaprzyjaźnił się ze środowiskiem byłych żołnierzy „Zenona”. Podkreślał patriotyczną postawę Zmarłego, jego wierność słowom: Bóg, Honor, Ojczyzna, wielką estymę do sztandaru i munduru.

Życiorys Tadeusza Sobieszczaka przedstawił Sławomir Kordaczuk dyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach. W ciepłych słowach wypowiadał się o nim senator RP Jerzy Fedorowicz, syn nieżyjącej już koleżanki p. Tadeusza z oddziału, Aliny Fedorowicz ps. „Marta”. Prezydent Siedlce Wojciech Kudelski podkreślał zaangażowanie w edukację patriotyczną dzieci i młodzieży poprzez aktywny udział w licznych spotkaniach i uroczystościach. Ks. Daniel Struczyk, kapelan Stowarzyszenia Jednostek Strzeleckich „Strzelec” mówił o postawie godnej naśladowania przez młodych ludzi.

Za swoją działalność Tadeusz Sobieszczak został uhonorowany wieloma odznaczeniami, m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Międzynarodowym Krzyżem Maltańskim za Działalność dla Dobra Ludzkości (z tytułem Kawalera Maltańskiego). 

Agata Wasilewska

18.05.2012 110

18.05.2012 213

18.05.2012 339

18 maja 2012 r.  - V rocznica nadania imienia SP i G w Sarnakach

 

Dzień Patrona 2015 207

Dzień Patrona 2015 230

20 maja 2015 r. - obchody VII Dnia Patrona i 20. rocznicy budowy pomnika  upamiętniającego Bohaterów AK w Akcji V2 w Sarnakach

 

2016

12 czerwca 2016 r. - odsłonięcie pomnika w Terlikowie upamiętniającego 100. rocznicę urodzin Stefana Wyrzykowskiego majora „Zenona” 

 

Święto Szkoły 2017 384

19 maja 2017  r. - jubileusz szkoły - 150 lat istnienia szkoły, 90. rocznica wmurowania kamienia węgielnego pod budynek najstarszej części szkoły, 10. rocznica nadania imienia

 

34670837 1690082207706424 56091504086614016 n

7 czerwca 2018 r. - uroczystości pogrzebowe, Siedlce

 

 

Newsflash