Godło, herb

** Szkola Podst. w Sarnakach

*** im.Bohaterow Akcji V2

Strona główna

Dzień krawata i muszki

kraw

W czwartek 18 października Samorząd Uczniowski zorganizował pierwszy w naszej szkole Dzień Krawata/Muszki. Zachęcano wszystkich, by tego dnia do codziennego ubioru szkolnego dołączyć kolorowy krawat lub muszkę. A oto najmodniejsze klasy naszej szkoły i procentowe zestawienie uczniów posiadających krawat lub muszkę:


oddział zerowy - 94%
klasa I - 100%
klasa II - 87%
klasa III - 82%
klasa IVA - 63%
klasa IVB - 100%
klasa VA - 65%
klasa VB - 95%
klasa VIA - 21%
klasa VIB - 76%
klasa VIIA - 92%
klasa VIIB - 46%
klasa VIII - 71%

… oraz 16 nauczycieli i pracowników szkoły.

Dziękujemy wszystkim, którzy dołączyli do tej imprezy i udowodnili, że mają poczucie humoru.

 

ZDJĘCIA

 

Dzień Edukacji Narodowej 2018

 

 

15 października 2018 r. uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Tego dnia obecni i dawni nauczyciele, wójt Gminy Sarnaki, zarząd Rady Rodziców oraz uczniowie spotkali się w sali gimnastycznej.

Trzecioklasiści przygotowani przez p. Bożenę Romaniuk wyrecytowali wiersze, czwartoklasiści przygotowani przez p. Magdalenę Koszuk zabawnie przenieśli widzów w telewizyjny świat, a całość uzupełnił śpiewem chór pod batutą p. Tadeusza Gosia. 

DSC 0352

DSC 0362

DSC 0369

DSC 0378

Tego dnia nie mogło zabraknąć miłych słów. Najpierw głos zabrała dyrektor Barbara Michoń i wyraziła wdzięczność emerytom i przedstawicielom rodziców za przybycie tego dnia do szkoły oraz wręczyła nauczycielom Nagrody Dyrektora Szkoły. Następnie życzenia do pedagogów i uczniów skierował wójt Andrzej Lipka oraz wyróżnił dyrektor Barbarę Michoń Nagrodą Wójta Gminy Sarnaki, dziękując za zaangażowanie w kierowanie szkołą.

DSC 0345

 

ZDJĘCIA

 

Klasy IV w Serpelicach

 

 

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci czwartoklasistów…

W ostatni piątek, 12 października, obie klasy czwarte naszej szkoły wybrały się na wycieczkę… nie daleką, nie długą. Ale jakże sympatyczną! A wszystko to dzięki rówieśnikom z sąsiedniej szkoły w Serpelicach i ich wychowawczyni, p. Ewie Kuźmie.

Wyjechaliśmy razem z wychowawczyniami – p. Magdaleną Koszuk, p. Karoliną Dydycz oraz p. Anetą Stefaniuk – naszym „orangebusem” do Serpelic, by zwiedzić wystawę „Wspomnień Czar”, dotyczącą historii szkolnictwa. Ekspozycja ta przygotowana została przez społeczność szkolną Serpelic z okazji obchodów 150-lecia istnienia tamtejszej szkoły. Mogliśmy zasiąść w ławce szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat, przejrzeć zeszyty uczniów z lat 40. ubiegłego wieku, zobaczyć jak wyglądały przybory szkolne, mundurki, podręczniki, ówczesna ”klawiatura” czyli maszyna do pisania i wiele innych, ciekawych eksponatów.

43759598 393552871181368 9218494345575923712 n 1

Następnie spotkaliśmy się z uczniami tamtejszej klasy czwartej i wspólnie udaliśmy się na wędrówkę do pobliskiego Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów. Tam ojciec Mariusz przybliżył nam historię serpelickiego Kościoła oraz oprowadził nas po terenie wokół klasztoru – poznaliśmy klasztornego „uparciucha” – osła, obejrzeliśmy hodowlę królików oraz różnorodne ptactwo.

44106289 1865863310128312 5161664466240143360 o

Kolejnym punktem było ognisko, gdzie mogliśmy się integrować z nowymi przyjaciółmi. W międzyczasie chłopcy rozegrali międzyszkolny mecz piłki nożnej, który sędziował pan Andrzej Kołodziejczuk. I kolejna niespodzianka – specjalnie z okazji naszej wizyty uczniowie wraz z wychowawczynią przygotowali dla nas słodki poczęstunek. Było pysznie!

43766830 158592691754241 7635921741654523904 n

Niestety, po wszystkich tych atrakcjach nadszedł czas pożegnania i powrotu. Najedzeni, zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Sarnak. Liczymy, że nasz kontakt z rówieśnikami z sąsiedniej szkoły na tym spotkaniu się nie skończy i uda nam się jeszcze spędzić miłe chwile razem. Czekamy na Was w Sarnakach!

Bardzo dziękujemy za gościnę, ciepłe przyjęcie i moc atrakcji całej społeczności szkolnej z Serpelic – nowym kolegom i koleżankom tamtejszej klasy IV, ich wychowawczyni p. Ewie Kuźmie, panu Andrzejowi Kołodziejczukowi, pani Małgorzacie Kryńskiej za anegdoty z historii szkolnictwa, również panu Robertowi Hołubowi za ognisko. Wielkie podziękowania kierujemy również w stronę pana Tomka Grzędzińskiego, który zgodził się zabrać nas na wycieczkę, a nawet przywieźć z powrotem do Sarnak :-)

ZDJĘCIA

 

Nie zmarnuj swojego życia!

DSC 0339

1

 

11 października odwiedzili nas RYMcerze [RMC], czyli Bęsiu i DJ Yonas. Spotkanie REWELACYJNE, pełne pozytywnej energii i jasnego, wartościowego przekazu: NIE ZMARNUJ SWOJEGO ŻYCIA!
Dziękujemy!

DSC 0393

ZDJĘCIA

 

Szkolny Skills Challenge

DSC 0332

Działo się 10 października u nas!!! Szkolnym mistrzem Skills Challenge 2018 został (ponownie) Miłosz Olszewski z VIb. Miejsca na podium zajęli także Zuzanna Stachowicz z VIb i Stanisław Warecki z Vb !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

DSC 0319

Mieliśmy dziś przyjemność gościć (już po raz drugi) sportowców z Fundacji MG13, którzy przeprowadzili rozgrzewkę i turniej sprawnościowy Skills Challenge - Mierz Wysoko dla uczniów klas IV-VI. Wzięło w nim udział blisko 80 uczniów, którzy dali z siebie wszystko podczas pokonywania toru i dzielnie kibicowali koleżankom, kolegom oraz pani dyrektor, panu Rafałowi i pani Dorocie.

DSC 0100

DSC 0135

DSC 0200

 

ZDJĘCIA

 

 

 

Cyfrowobezpieczni.pl - spotkanie profilaktyczne

cyfrbezp 1

9 października przybył na spotkanie z naszymi uczniami edukator projektu Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Na początku spotkał się z wszystkimi uczniami, potem z poszczególnymi klasami, by rozmawiać na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

cyfrbezp 2

 

 

Konferencja naukowa "Nasza Niepodległa"

 

 

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Sarnakach zorganizowana została konferencja naukowa pod hasłem „Nasza Niepodległa”. Odbyła się w sobotnie popołudnie 6 października 2018 r. w miejscowej szkole. Wystąpienia ośmiu prelegentów skupiały się wokół wydarzeń sprzed stu lat, związanych z terenem gminy Sarnaki i okolicy.

DSC 0065

Konferencję otworzyły Barbara Michoń dyrektor SP w Sarnakach i Violetta Zawadka dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Następnie krótką część artystyczną przedstawiła młodzież szkolna pod kierunkiem polonistki Doroty Szpury.

DSC 0070

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał dr hab. Jarosław Cabaj prof. UPH, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W ogólnym zarysie przedstawił sytuację na Podlasiu w przededniu odzyskania niepodległości i wydarzenia, nieraz dramatyczne, roku 1918 na naszym terenie. Niepodległość zagościła tu dopiero w lutym 1919 r.

DSC 0088

Kolejny prelegent, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, w prezentacji „Moi znajomi, weterani wojenni z gminy Sarnaki” przedstawił sylwetki kilku naszych rodaków, którzy walczyli o wolną Polskę. Apelował również o utrwalanie wspomnień starszych ludzi, gdyż stanowią ważny przyczynek do historii naszej ziemi.

DSC 0095

Rafał Dydycz, nauczyciel historii w sarnackiej szkole, w referacie „Między Polską a Ukrainą – traktat brzeski na obszarze gminy Sarnaki” opowiedział o mało znanym epizodzie z 1918 r., kiedy to część obecnej gminy Sarnaki znalazła się w granicach Ukraińskiej Republiki Ludowej, na szczęście przez krótki czas i tylko na papierze.

DSC 0105

Ks. dr prał. Andrzej Jakubowicz w swoim wystąpieniu „Udział Kościoła i parafii Sarnaki w procesie dążenia do niepodległości Polski w 1918 roku” podkreślał, że postawy i działania patriotyczne naszych przodków miały ścisły związek z ich duchowością i wiarą.

DSC 0118

„Sarnacka kolej. Zarys historii linii kolejowej Siedlce-Bołogoje” to temat interesującego wystąpienia dr Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach o genezie i znaczeniu linii kolejowej zbudowanej w 1906 r.

DSC 0141

Z kolei Rafał Zubkowicz, pełnomocnik dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. organizacji pozarządowych i historyk-regionalista, objaśniał „Skąd się wzięły kolonie? Parcelacje majątków podonacyjnych na terenie dzisiejszej gminy Sarnaki”.

DSC 0075

Agata Wasilewska, wieloletnia nauczycielka szkoły w Sarnakach, opowiadała – jakżeby inaczej – o szkołach i szkółkach w gminie Sarnaki u progu niepodległości, tj. począwszy od Polskiej Macierzy Szkolnej po szkoły powszechne na początku lat 20. ubiegłego stulecia.

DSC 0153

Ostatnim prelegentem był miłośnik okolic nadbużańskich i kolekcjoner z Siedlec, Tomasz Nasiłowski. Prezentując serię pocztówek o przeprawach mostowych z czasów I wojny światowej udowadniał, że każda pasja może mieć swoje przełożenie na poznawanie lokalnej historii.

DSC 0164

Wszystkie referaty w pełnej wersji oraz jeszcze trochę różnych ciekawostek znalazło się w „Roczniku Ziemi Sarnackiej”, którego pierwszy numer można było nabyć podczas tej konferencji. W sprzedaży były również inne pozycje książkowe o tematyce regionalnej. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów historycznych z epoki oraz militariów z kolekcji sarnackich kolekcjonerów Sławomira Rawiaka oraz Wojciecha Bronisza.

DSC 0033

DSC 0035

Wydawcą „Rocznika Ziemi Sarnackiej” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach, redaktorem naczelnym Rafał Dydycz, w skład redakcji wchodzą: Jolanta Chromiec, Małgorzata Korczyńska, Irena Paździor, Bożena Szymańska, Agata Wasilewska, Violetta Zawadka i Rafał Zubkowicz. Okładkę zaprojektował Andrzej Lipka.

001

W założeniach ma to być czasopismo poświęcone sprawom lokalnym naszej okolicy, utrwalające jej historię i dokumentujące bieżące wydarzenia. We wstępie czytamy: „Autorami mogą zostać wszyscy, którzy mają do opowiedzenia ciekawe historie na temat Ziemi Sarnackiej. Kolejne tomy nie będą już tak ściśle ukierunkowane tematycznie. Znajdzie się w nich miejsce również na tematykę inną niż historyczna. Wierzymy, że znajdą się osoby, które w interesujący sposób zaprezentują zagadnienia gospodarcze, przyrodnicze czy społeczne. Wartością będą własne wspomnienia, spisane relacje członków rodziny czy innych osób. Zamierzamy też prezentować co ciekawsze dokumenty źródłowe, w tym fotografie z przeszłości. Jedyny wspólny mianownik, który przyjmuje zespół redakcyjny, to lokalność – treści w naszym tomie powinny koncentrować się na Sarnakach i okolicy.” 

Organizatorami tego wydarzenia były Gminna Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach.

Agata Wasilewska

ZDJĘCIA

 

VIa oglądała "Dywizjon 303"

 

 

Uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą Rafałem Dydyczem oraz p. Ireną Paździor 4 października 2018 r.udali się pociągiem do Siedlec. Tam w Kinie Helios obejrzeli "Dywizjon 303 - historia prawdziwa". Film opowiada o walce polskich lotników z uprzedzeniami Brytyjczyków, a następnie z samolotami Niemców. Opowieść ta powstała na motywach książki Arkadego Fiedlera. Dzięki obejrzeniu filmu, młodzież zapoznała się z fragmentem polskiej historii.

VI kino

 

 

Odblaski dla najmłodszych

 

 

1 października uczniowie z klasy pierwszej i dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały zestawy odblasków - akcja "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Uczniowie obiecali dbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski.

DSC 0140

DSC 0142

DSC 0148

 

Dzień Chłopaka w IV B

 

 1

Z lekkim poślizgiem, ale na wesoło, uczniowie klasy IVB wraz z wychowawczynią świętowali Dzień Chłopaka. W związku z tym, godzina wychowawcza (2 X 2018 r.) musiała być wyjątkowa! Po uroczystym odśpiewaniu „Sto lat!” i życzeniach, dziewczęta wręczyły swoim trzem klasowym Dżentelmenom drobne upominki oraz dyplomy Super Chłopaków. Następnie wszyscy wzięli udział w klasowym „seansie filmowym” i przy drobnym poczęstunku obejrzeli film „Dennis Rozrabiaka”.

2

3

4

 

Europejski Dzień Języków 2018

 

 

1 października 2018 roku obchodziliśmy w szkole XVII Europejski Dzień Języków. Poprzez tę uroczystość podkreślono znaczenie nauki języków, potrzebę szacunku dla wszystkich języków używanych w Europie, jak również fakt, że nauka języka obcego to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

W obchodach udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Oddział przedszkolny i klasy I-III przygotowały przepiękne flagi krajów europejskich, które wykorzystano w dekoracji uroczystości. Pozostałe klasy IV-VIII SP i III gimnazjum przygotowały i wykonywały piosenki w językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

3 7

4 3

5 7

6 10

7 2

8 4

10 2

10 10

11 3

 Spotkanie to było dobrym momentem do wyróżnienia dwóch uczennic: Kornelii Dziwińskiej z klasy VIIB i Aleksandry Knapiuk z klasy VIII, które w poprzednim roku szkolnym wzięły udział w konkursie pod patronatem Marszałka województwa mazowieckiego, celem którego było rozwijanie talentów pisarskich. Najlepsze prace, w tym prace dziewcząt, znalazły się w publikacji książkowej pt. „My Day in the United Kingdom”.

3 4

Na koniec uroczystości odbył się quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rosji. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali nagrody. Z całą pewnością można stwierdzić, że uczniowie swoje zadania zaliczyli dziś śpiewająco.

12 4

Spotkanie przygotowały nauczycielki języków obcych: Bożena Czuż, Dorota Czeżyk, Karolina Dydycz, Emilia Orzepowska i Iwona Raczyńska.

 

ZDJĘCIA