Godło, herb

** Szkola Podst. w Sarnakach

*** im.Bohaterow Akcji V2

Strona główna

Cyfrowobezpieczni.pl - spotkanie profilaktyczne

cyfrbezp 1

9 października przybył na spotkanie z naszymi uczniami edukator projektu Cyfrowobezpieczni.pl - Bezpieczna Szkoła Cyfrowa. Na początku spotkał się z wszystkimi uczniami, potem z poszczególnymi klasami, by rozmawiać na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych.

cyfrbezp 2

 

 

Konferencja naukowa "Nasza Niepodległa"

 

 

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Sarnakach zorganizowana została konferencja naukowa pod hasłem „Nasza Niepodległa”. Odbyła się w sobotnie popołudnie 6 października 2018 r. w miejscowej szkole. Wystąpienia ośmiu prelegentów skupiały się wokół wydarzeń sprzed stu lat, związanych z terenem gminy Sarnaki i okolicy.

DSC 0065

Konferencję otworzyły Barbara Michoń dyrektor SP w Sarnakach i Violetta Zawadka dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Następnie krótką część artystyczną przedstawiła młodzież szkolna pod kierunkiem polonistki Doroty Szpury.

DSC 0070

Jako pierwszy z prelegentów głos zabrał dr hab. Jarosław Cabaj prof. UPH, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach. W ogólnym zarysie przedstawił sytuację na Podlasiu w przededniu odzyskania niepodległości i wydarzenia, nieraz dramatyczne, roku 1918 na naszym terenie. Niepodległość zagościła tu dopiero w lutym 1919 r.

DSC 0088

Kolejny prelegent, wicedyrektor Muzeum Regionalnego w Siedlcach Sławomir Kordaczuk, w prezentacji „Moi znajomi, weterani wojenni z gminy Sarnaki” przedstawił sylwetki kilku naszych rodaków, którzy walczyli o wolną Polskę. Apelował również o utrwalanie wspomnień starszych ludzi, gdyż stanowią ważny przyczynek do historii naszej ziemi.

DSC 0095

Rafał Dydycz, nauczyciel historii w sarnackiej szkole, w referacie „Między Polską a Ukrainą – traktat brzeski na obszarze gminy Sarnaki” opowiedział o mało znanym epizodzie z 1918 r., kiedy to część obecnej gminy Sarnaki znalazła się w granicach Ukraińskiej Republiki Ludowej, na szczęście przez krótki czas i tylko na papierze.

DSC 0105

Ks. dr prał. Andrzej Jakubowicz w swoim wystąpieniu „Udział Kościoła i parafii Sarnaki w procesie dążenia do niepodległości Polski w 1918 roku” podkreślał, że postawy i działania patriotyczne naszych przodków miały ścisły związek z ich duchowością i wiarą.

DSC 0118

„Sarnacka kolej. Zarys historii linii kolejowej Siedlce-Bołogoje” to temat interesującego wystąpienia dr Rafała Dmowskiego z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach o genezie i znaczeniu linii kolejowej zbudowanej w 1906 r.

DSC 0141

Z kolei Rafał Zubkowicz, pełnomocnik dyrektora generalnego Lasów Państwowych ds. organizacji pozarządowych i historyk-regionalista, objaśniał „Skąd się wzięły kolonie? Parcelacje majątków podonacyjnych na terenie dzisiejszej gminy Sarnaki”.

DSC 0075

Agata Wasilewska, wieloletnia nauczycielka szkoły w Sarnakach, opowiadała – jakżeby inaczej – o szkołach i szkółkach w gminie Sarnaki u progu niepodległości, tj. począwszy od Polskiej Macierzy Szkolnej po szkoły powszechne na początku lat 20. ubiegłego stulecia.

DSC 0153

Ostatnim prelegentem był miłośnik okolic nadbużańskich i kolekcjoner z Siedlec, Tomasz Nasiłowski. Prezentując serię pocztówek o przeprawach mostowych z czasów I wojny światowej udowadniał, że każda pasja może mieć swoje przełożenie na poznawanie lokalnej historii.

DSC 0164

Wszystkie referaty w pełnej wersji oraz jeszcze trochę różnych ciekawostek znalazło się w „Roczniku Ziemi Sarnackiej”, którego pierwszy numer można było nabyć podczas tej konferencji. W sprzedaży były również inne pozycje książkowe o tematyce regionalnej. Konferencji towarzyszyła wystawa eksponatów historycznych z epoki oraz militariów z kolekcji sarnackich kolekcjonerów Sławomira Rawiaka oraz Wojciecha Bronisza.

DSC 0033

DSC 0035

Wydawcą „Rocznika Ziemi Sarnackiej” jest Gminna Biblioteka Publiczna w Sarnakach, redaktorem naczelnym Rafał Dydycz, w skład redakcji wchodzą: Jolanta Chromiec, Małgorzata Korczyńska, Irena Paździor, Bożena Szymańska, Agata Wasilewska, Violetta Zawadka i Rafał Zubkowicz. Okładkę zaprojektował Andrzej Lipka.

001

W założeniach ma to być czasopismo poświęcone sprawom lokalnym naszej okolicy, utrwalające jej historię i dokumentujące bieżące wydarzenia. We wstępie czytamy: „Autorami mogą zostać wszyscy, którzy mają do opowiedzenia ciekawe historie na temat Ziemi Sarnackiej. Kolejne tomy nie będą już tak ściśle ukierunkowane tematycznie. Znajdzie się w nich miejsce również na tematykę inną niż historyczna. Wierzymy, że znajdą się osoby, które w interesujący sposób zaprezentują zagadnienia gospodarcze, przyrodnicze czy społeczne. Wartością będą własne wspomnienia, spisane relacje członków rodziny czy innych osób. Zamierzamy też prezentować co ciekawsze dokumenty źródłowe, w tym fotografie z przeszłości. Jedyny wspólny mianownik, który przyjmuje zespół redakcyjny, to lokalność – treści w naszym tomie powinny koncentrować się na Sarnakach i okolicy.” 

Organizatorami tego wydarzenia były Gminna Biblioteka Publiczna i Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Akcji V2 w Sarnakach.

Agata Wasilewska

ZDJĘCIA

 

VIa oglądała "Dywizjon 303"

 

 

Uczniowie klasy VI a wraz z wychowawcą Rafałem Dydyczem oraz p. Ireną Paździor 4 października 2018 r.udali się pociągiem do Siedlec. Tam w Kinie Helios obejrzeli "Dywizjon 303 - historia prawdziwa". Film opowiada o walce polskich lotników z uprzedzeniami Brytyjczyków, a następnie z samolotami Niemców. Opowieść ta powstała na motywach książki Arkadego Fiedlera. Dzięki obejrzeniu filmu, młodzież zapoznała się z fragmentem polskiej historii.

VI kino

 

 

Odblaski dla najmłodszych

 

 

1 października uczniowie z klasy pierwszej i dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały zestawy odblasków - akcja "Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny". Uczniowie obiecali dbać o swoje bezpieczeństwo i nosić odblaski.

DSC 0140

DSC 0142

DSC 0148

 

Dzień Chłopaka w IV B

 

 1

Z lekkim poślizgiem, ale na wesoło, uczniowie klasy IVB wraz z wychowawczynią świętowali Dzień Chłopaka. W związku z tym, godzina wychowawcza (2 X 2018 r.) musiała być wyjątkowa! Po uroczystym odśpiewaniu „Sto lat!” i życzeniach, dziewczęta wręczyły swoim trzem klasowym Dżentelmenom drobne upominki oraz dyplomy Super Chłopaków. Następnie wszyscy wzięli udział w klasowym „seansie filmowym” i przy drobnym poczęstunku obejrzeli film „Dennis Rozrabiaka”.

2

3

4

 

Europejski Dzień Języków 2018

 

 

1 października 2018 roku obchodziliśmy w szkole XVII Europejski Dzień Języków. Poprzez tę uroczystość podkreślono znaczenie nauki języków, potrzebę szacunku dla wszystkich języków używanych w Europie, jak również fakt, że nauka języka obcego to połączenie przyjemnego z pożytecznym.

W obchodach udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły. Oddział przedszkolny i klasy I-III przygotowały przepiękne flagi krajów europejskich, które wykorzystano w dekoracji uroczystości. Pozostałe klasy IV-VIII SP i III gimnazjum przygotowały i wykonywały piosenki w językach: angielskim, niemieckim i rosyjskim.

3 7

4 3

5 7

6 10

7 2

8 4

10 2

10 10

11 3

 Spotkanie to było dobrym momentem do wyróżnienia dwóch uczennic: Kornelii Dziwińskiej z klasy VIIB i Aleksandry Knapiuk z klasy VIII, które w poprzednim roku szkolnym wzięły udział w konkursie pod patronatem Marszałka województwa mazowieckiego, celem którego było rozwijanie talentów pisarskich. Najlepsze prace, w tym prace dziewcząt, znalazły się w publikacji książkowej pt. „My Day in the United Kingdom”.

3 4

Na koniec uroczystości odbył się quiz wiedzy o Wielkiej Brytanii, Niemczech i Rosji. Za każdą poprawną odpowiedź uczniowie otrzymywali nagrody. Z całą pewnością można stwierdzić, że uczniowie swoje zadania zaliczyli dziś śpiewająco.

12 4

Spotkanie przygotowały nauczycielki języków obcych: Bożena Czuż, Dorota Czeżyk, Karolina Dydycz, Emilia Orzepowska i Iwona Raczyńska.

 

ZDJĘCIA

 

Prezenty dla pierwszaków

DSC 0055

26 września 2018 r. pani dyrektor zawitała do pierwszaków. Nasi pilni najmłodsi uczniowie otrzymali niespodzianki - ołówki i zeszyty oraz odblaski.

Ołówki i zeszyty z wizerunkiem I.J.Paderewskiego to prezent od IPN, który w ten sposób podkreśla wyjątkowość tegorocznej, setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odblaski to wyraz troski PZU o bezpieczeństwo najmłodszych.

ZDJĘCIA

 

Opowieści o Afryce

42147812 1837455856302391 7606561899269849088 o

20 września 2018 r. szóstoklasiści mieli ciekawego gościa. Pan Marek Szymański, nasz krajan i absolwent sarnackiej szkoły, spotkał się z nimi, by opowiedzieć o swoich doświadczeniach zdobytych podczas miesięcznego pobytu w Afryce. Pan Marek był jednym z 8 młodych ludzi, którzy w ramach Projektu Zambia 2018 (wolontariatu misyjnego) udali się w sierpniu do miejscowości Kasisi w Zambii, by pracować przy budowie farmy i opiekować się dziećmi z sierocińca. Bardzo dziękujemy za sympatyczne spotkanie i ciekawe opowieści uzupełnione zdjęciami z Afryki.

42193715 1837455869635723 4669264805264097280 o

42158393 1837455909635719 3190449441458880512 o

 

Zerówka w Zabużu

 

IMG 20180918 105841

Korzystając z pięknej, słonecznej pogody 18 września 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z opiekunami udały się na wycieczkę do Szkółki Leśnej w Zabużu. Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach. Na miejscu powitał nas bardzo serdecznie pan Bazyl Kondratiuk. Na początku spotkania pan leśniczy przypomniał zasady bezpieczeństwa i zachowywania się w lesie. Wytłumaczył dzieciom po co i w jaki sposób sadzi się las. Podczas ciekawej prelekcji  przedszkolaki dowiedziały się, że las nie sieje się sam i potrzebuje pomocy człowieka. Następnie dzieci oglądały nasiona i małe sadzonki, z których w przyszłości wyrosną piękne drzewa. Miały też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania drzew. Po ciekawym spacerze, małych miłośników przyrody czekała niespodzianka – upominki od pana leśniczego. Składamy serdeczne podziękowania dla Nadleśnictwa Sarnaki za mile spędzony czas. 

E. Kucharczuk

IMG 20180918 100637

ZDJĘCIA

Pierwszy apel

20180914 090431

W piątek, 14 września, pani dyrektor dwukrotnie spotkała się z uczniami podczas apelu. Najpierw starszym - kl. V-VIII i III gim., potem uczniom z klas I-IV przypomniane zostały zasady panujące w naszej szkole. Pani Michoń mówiła m.in.:
- o obowiązku zmiany obuwia (na takie z jasną podeszwą),
- o tym, że szatnie będą zamykane o godz. 8.00 i otwierane po zakończonych lekcjach (ukróci to spacery do szatni i przesiadywanie tam podczas przerw międzylekcyjnych), 
- o zakazie picia w szkole tzw. "energetyków" oraz o ich szkodliwości dla zdrowia,
- o konieczności dbania o to, co nasze wspólne - nie malujemy po ścianach, nie niszczymy sprzętów itp.,
- o obowiązku przebywania na świetlicy szkolnej przez uczniów dojeżdżających,
- o obowiązującym nadal zwyczaju odkładania przez uczniów telefonów w czasie lekcji i ograniczeniu korzystania z telefonów podczas przerw.

 

 

Narodowe czytanie 2018

DSC 0708

 

9 września 2018 r. w sarnackim parku odbyło się Narodowe Czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego.

Jak włączyliśmy się w spotkanie zorganizowane przez GOK i Gminną Bibliotekę Publiczną? Wśród czytających fragmenty "Przedwiośnia" byli reprezentanci szkoły: Barbara Michoń, Agata Wasilewska, Dorota Szpura, Jolanta Chromiec i Rafał Dydycz. Uczennice: Julia Klimiuk, Dominika Mielniczuk, Monika Lutkiewicz, Kornelia Dziwińska, Oliwia Golwiej, Justyna Lisiecka, Zuzanna Bartoszuk i Zuzanna Wasiluk (przygotowane przez p. Dorotę Szpurę i zapowiadane przez absolwentkę Paulinę Golwiej) odczytały wiersze z polecanego przez Prezydenta Andrzeja Dudę zbioru "Antologia Niepodległościowa". Pani Magdalena Koszuk rozdawała biało-czerwone przypinki, a wśród publiczności byli przedstawiciele nauczycieli i uczniów. Nasze obecne uczennice: Gabriela Rybaczuk i Kamila Wawryniuk oraz absolwentki zaprezentowały swe umiejętności w działaniach zainicjowanych przez GOK.

ZDJĘCIA